Архів за 2020 рік
Архів за 2019 рік
Архів за 2018 рік
Архів за 2017 рік
Архів за 2016 рік
Архів за 2015 рік
Архів за 2014 рік
Архів за 2013 рік
Архів за 2012 рік
Архів за 2011 рік

Ювілей Люботинської ЗОШ № 5

01.11.2011 | Розмістив: Ю. Стрілець

Надворі осінь. Традиційно у ХІХ столітті заняття в сільських навчальних закладах розпочиналися після завершення польових робіт, у двадцятих числах жовтня.  Тому  14 жовтня цього року учні, батьки, вчителі та колишні випускники зібралися у стінах Люботинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 5, щоб відзначити 165-річчя свого рідного навчального закладу.

Взагалі у 2011 році школа відзначила ще два ювілеї: рівно 100 років тому, у 1911 році однокласне початкове училище було перетворене на двокласне училище з 5-річним терміном навчання (які створювалися на вузлових залізничних станціях та у великих населених пунктах Слобожанщини). А 50 років тому, 11 березня 1961 року рішенням виконкому Люботинської міської ради депутатів трудящих будівництво шести класних кімнат у Люботинській восьмирічній школі № 5 було оголошено народною будовою.

У далекому 1846 р. за сприяння священика Вознесенської церкви Григорія Томашевського та на кошти місцевого сільського товариства в слободі Люботин  було відкрито народну школу – приходське училище. Це був перший навчальний заклад, який з’явився у м. Люботині. У подальшому розвиток та функціонування школи безпосередньо пов’язані з розвитком країни. За час свого існування заклад мав більше 10 назв. На початку ХХ століття у школі викладалися основи садівництва, а при училищі існували розплідники плодових дерев та садок. У 20-х роках ХХ ст. школа відзначалася високим рівнем організації та проведення занять у драматичному та музичному гуртках. У 70-80-х рр. у школі було запроваджено викладання предмета «Основи виробництва». Школа співпрацювала з заводом «Металоштамп», Люботинською бавовняно-паперовою ткацькою фабрикою та радгоспом «Комунар».

У різні роки в стінах школи навчалася різна кількість учнів. У 1868 р. школу відвідувало 113 хлопчиків та дівчаток, працювало три вчителі. На початку ХХ століття чисельність учнів постійно зростає, що стало приводом для перетворення її у двокласне училище. Максимальна кількість учнів, зафіксована в історичних документах – 523 учні у 1919 р. За 165 років свого  існування школа випустила більше 5000 учнів.

…Прикрашена зала, безліч квітів, різнобарвних кульок. Усі у хвилюючому чеканні.

Урочисту частину свята відкрила директор школи Пахомова Н.М.

Рідну школу з ювілеєм прийшли привітати шановані гості: перший заступник міського голови Володимир Геннадійович Малік, секретар міської ради Лариса Василівна Гільова, заступник міського голови  з гуманітарних питань Наталія Володимирівна Кравченко, начальник відділу освіти Анатолій Віталійович Козоріз, помічник депутата Харківської обласної ради Миколи Григоровича Уманця – Хайкіна Марина Олександрівна, депутати Люботинської міської ради Сергій Олександрович Нечипоренко, Сергій Миколайович Черняков, Олена Володимирівна Гречко, директори навчальних закладів міста.

Гості та запрошені один за одним виходили на сцену: побажання, подарунки, квіти – від теплих слів ставало тепліше в залі…

Секретар міської ради Гільова Л.В. вручила вітальну адресу від міського голови за багаторічну системну роботу закладу з військово-патріотичного  виховання, цікавий досвід пошуково-краєзнавчої роботи, результативну участь учнів школи в роботі Малої академії наук та з нагоди ювілею нагородила педагогічний колектив почесною грамотою виконкому Люботинської міської ради. Перший заступник міського голови В. Г. Малік подарував школі комплект мікрофонів. За дорученням головного інженера Південної залізниці, депутата Харківської обласної ради М.Г. Уманця, помічник Хайкіна Марина Олександрівна зачитала вітальну адресу, в якій високо оцінено внесок школи у справу виховання молоді, і вручила закладу ноутбук.

Школа  живе завдяки одержимим, сповненим високим почуттям відповідальності, людям, її вчителям. За вагомий внесок у розвиток освіти школи, багаторічну сумлінну працю А.В. Козоріз нагородив грамотами відділу освіти вчителів Гавриш Олену Михайлівну, вчителя математики, Куценко Світлану Іванівну, вчителя російської мови та світової літератури, Ярошенка Геннадія Даниловича, вчителя математики, Курчик Олену Петрівну, вчителя англійської мови, Резніченко Лілію Олександрівну, педагога-організатора. За сумлінне виконання посадових обов’язків грамотами були нагороджені завгосп  школи Літкевич Тетяна Олександрівна, кухар шкільної їдальні Курибіда Людмила Іллівна та підсобний робітник Набойченко Юрій Дмитрович.

Депутат Люботинської міської ради С.О. Нечипоренко, який постійно опікується цим закладом, щиро привітав зі святом і подарував учням музичний центр. А депутати Гречко О.В. та Черняков С.М. для математичного кабінету подарували наочне обладнання та набір географічних карт для кабінету географії.

Для гостей свята була організована яскрава музична концертна програма.

Разом зі школою живе радість і печаль, праця і втома. Її історія - це роки, події, люди. Люди, про яких забувати не маємо права. У це свято не можна не згадати Григорія Томашевського, завідуючого школою Бута Івана Никандровича, почесних попечителів генерал-майора Г.Г. Альбовського, князя С.М. Святополк-Мирського, зусиллями  яких була створена і розвивалася школа.

У день ювілею не могли не пригадати всіх директорів та вчителів, які працювали в різні часи в школі:  Каюкова О.І., Цитріну Н.П., Вензеля М.Г., Бондаренка М.В., Бондаренко А.О., Бондаренко З.П., Ачкасова В.І., Платонова В.С., Черняка І.Т., Середу К.Ф., Луценко В.З., Рудецьку Л.Г. та багатьох інших.

Школа пишається своїми випускниками, серед яких є багато гідних людей. За останні роки школа виростила країні двох професорів – це Нечипоренко Лідія Сергіївна та Плиско Катерина Миколаївна, двох генерал-майорів – це Глущенко Андрій Іванович і Луценко Василь Якович. Серед випускників є полковники: Гаєвський Станіслав Олексійович, Афанасьєв Віталій Іванович, Афанасьєв Володимир Іванович, підполковники – Білоковаленко Михайло Прокопович та Гавриш Олександр Федорович.

Інтелектом школи є 27 випускників – медалістів, які сьогодні гідно представляють школу у різних напрямках діяльності,  в тому числі працюють у школах нашого міста. Серед випускників школи троє – переможці міського конкурсу «Кращий випускник року»: Чурілов Євген – «Випускник року – 2006», Лук’яненко Мирослав - «Випускник року – 2008», Санжаровський Сергій - «Випускник року – 2009».

Сьогодення школи – це її традиції, які народились раніше або з’явилися зовсім недавно. Незважаючи на різні політичні віяння в країні, у школі ніколи не залишали поза увагою військово-патріотичне виховання учнів. Вчителі та учні школи багато років зберігають пам’ять про воїнів, які загинули при визволенні нашого міста під час Великої Вітчизняної війни, вшановують ветеранів, впорядковують братські могили у Старому Люботині та хуторі Смородському. З 70-х років ХХ ст. у школі працює експозиція куточка бойової слави. Сьогодні вона розміщена у навчальному кабінеті історії та краєзнавства.

Вже 15 років у школі діє шкільний етнографічний музей «Світлиця», який офіційно було зареєстровано у 2001 р. У цьому музеї зібрані експонати декоративно – прикладного мистецтва, предмети побуту українського народу ХІХ – ХХ століття. Одним з ініціаторів створення музею була Почепецька Надія Миколаївна, вчитель української мови та літератури школи, яка присвятила школі близько 50 років трудової діяльності. На святі Надія Миколаївна поділилася спогадами про перші роки існування музею, поповнення його унікальними експонатами.

З 2002 року у закладі щорічно проводяться шкільні краєзнавчі конференції, яким завжди передує велика пошукова діяльність учнів. Учні дослідили історію нашого міста, власної школи, познайомились з історичними документами, записали спогади старожилів, випускників школи, вчителів-ветеранів.

З 2006 р. учні школи постійно беруть участь і займають призові місця в обласному конкурсі науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук в секції «Історичне краєзнавство». Першим за роботу «Історія моєї школи» ІІІ місце в конкурсі виборов Чурілов Євген, який сьогодні після закінчення Харківського національного університету ім. Каразіна, повернувся працювати в рідну школу вчителем історії.

Плекати Людину, творити Особистість, допомагати кожному розкрити свої таланти, відшукати себе й своє місце в житті – гасло Люботинської ЗОШ № 5. Тут дають не тільки знання, тут дають крила. Мабуть, тому її випускники, які мають своє життя, реалізовують свою долю, повертаються до неї, як до рідної домівки, щоб не тільки поринути в дитинство, юність, а й почерпнути наснаги, сповнитися добром і милосердям, вірою в майбутнє.

В.В. Стрілець, заступник начальника Люботинського міського відділу освіти

Переглядів: 2146 Повернутись